خبر عبدالوهاب شهيدي

image

عبدالوهاب شهيدي

عبدالوهاب شهيدي از نسل خوانندگان برنامه مشهور گل‌ها بود و برنامه‌هاي متعددي را با همراهي نوازندگان چيره‌دستي چون فرامرز پايور، پرويز ياحقي و جواد معروفي اجرا كرد.

عبدالوهاب شهيدي فرزند ميرزا حسن شهيدي ملقب به صدرالاسلام و متخلص به طوبي است. او در 1 مهر 1301 در شهر ميمه زاده شد.عبدالوهاب شهيدي مشوق اصلي خود را پدرش مي‌دانست و در اين باره گفته بود: «پدر هم از آن جا كه موسيقي را خيلي خوب مي‌دانست به من كمك مي‌كرد و چند مثنوي را به من ياد داد كه اي كاش نرفته بود و من از او بيشتر مي‌آموختم. اما 13 ساله بودم كه ايشان درگذشت». وي با اسماعيل مهرتاش آشنا شد و اين آشنايي منجر به اين شد كه نزد وي فراگيري موسيقي را آغاز كند. ابتدا آوازهاي تاج اصفهاني و اديب خوانساري را آموختت. اما اسماعيل مهرتاش به او مي‌گويد بايد همه اين‌ها را از ذهنت پاك كني. بدين ترتيب عبدالوهاب شهيدي صاحب سبك منحصر به فردي شد.

عبدالوهاب شهيدي از آغاز دهه 1320 كار هنري خود را با فراگيري آواز، سنتور، و عود نزد اسماعيل مهرتاش آغاز كرد. او در سال 1339 در برنامه گل‌ها شروع به همكاري با راديو كرد و تا سال 1357 در بسياري از اين برنامه‌ها شركت كرد. وي هم‌چنين چندين بار در برنامه‌هاي جشن هنر شيراز شركت كرد و در اين برنامه‌ها با هنرمندان سرشناسي چون جليل شهناز، فرامرز پايور، اصغر بهاري، حسين تهراني، رحمت‌الله بديعي، حسن ناهيد، و محمد اسماعيلي همكاري كرد.

عبدالوهاب شهيدي با اجراي بيش از 230 برنامه، از فعال‌ترين هنرمندان برنامه گل‌ها بوده و رتبه سوم بيش‌ترين برنامه موسيقي در گل‌ها را دارد. عبدالوهاب شهيدي در اجراي آوازهاي محلي نيز پيش‌رو بوده‌است. تصنيف معروف زندگي با مطلع آن نگاه گرم تو از اين هنرمند است.